Kabaret ,,Pod Cytrynka” stanowi wspaniały zbiór osób, zakochanych w teatrze komediowym. Uczestnicy  ŚDS ,,Cytrynka”, którzy wydają się tak pięknie różni, jak różni są bohaterowie ich spektakli.

To, co z tego wynika, zderzenia wielu osobowości, wielkich potencjałów, zróżnicowanych przez wiek i różne spojrzenia jest tak zabawne, dowcipne i ciepłe, że skłoniło nas do stwierdzenia, że efekty pracy Ośrodka wraz z jego uczestnikami musi ujrzeć światło dzienne.  Praca ta nie jest efektem przypadkowych zdarzeń lecz stanowi zaplanowany sposób działania, który ma na celu wspomaganie rehabilitacji  społecznej poprzez wyzbywanie się nieśmiałości, otwieranie na innych, integracja oraz pokonywanie własnych barier.

Pierwszych doniesień o kabaretowych podrygach naszych uczestników należy poszukiwać w 2013r. gdzie to właśnie po raz pierwszy naszych aktorów można było ujrzeć na deskach teatru komediowego podczas XV Przeglądu Małych Form Teatralnych w Opolu Lubelskim.

Od 2014r. dzięki inicjatywie Pani Renaty Lalik,  już oficjalnie jako Kabaret ,,Pod Cytrynka”  nasi uczestnicy uświetniają liczne kulturalne wydarzenia.