Wśród obszernej listy treningów realizowanych przez ŚDS ,,Cytrynka” można natchnąć się na trening spędzania czasu wolnego. Polegać on ma przede wszystkim na zachęceniu uczestników do podejmowania oraz inicjowania zajęć w czasie, który nie jest w żaden sposób zagospodarowany.

Cytrynkowicze zatem pod czujnym okiem kadry zdobywają bądź poszerzają swoje zainteresowania i przez to uczą się  racjonalnie oraz zgodnie z własnymi preferencjami aktywnie spędzać własny wolny czas. Dzięki różnorodności proponowanych zajęć rozwijają potrzebę aktywności, satysfakcjonujących ich kontaktów oraz dzięki wprowadzanej zdrowej rywalizacji doświadczają sukcesów.

W każdy piątek uczestnicy oddają się zaproponowanym formom spędzania czasu wolnego. Niekiedy są to robótki ręczne, czytanie literatury, gry stolikowe, dyskoteka, a czasem jak to miało miejsce w zeszły piątek, ciesząc się z pięknej pogody czas spędziliśmy w ogrodzie.  Tamto urocze, pełne gwaru od rozmów popołudnie zwieńczyliśmy wspólnym grilowaniem, by później przy dźwiękach muzyki oddać się sportowej rywalizacji.